Evde prostatit için etkili tedaviler

Uzmanlar prostatitin prostatın inflamatuar bir lezyonu olduğunu söylüyor. İstatistiklere göre, bu patoloji ağırlıklı olarak 30 yaş ve üstü hastalarda tespit edilmektedir. Patoloji esas olarak pelvik yapıların durgunluğunun arka planında gelişir. Genel olarak prostatit bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan olarak ikiye ayrılır. Pek çok erkek doktora acele etmiyor, ancak evde prostatit tedavisi için yöntemler arıyor. Bu yanlıştır, çünkü prostat iltihabı evde tedavi edilebilir, sadece üroloğa gitmeniz, muayene olmanız gerekir, ardından doktor hastanın uygun şemaya göre bağımsız olarak alabileceği gerekli ilaçları yazacaktır.

Prostatit tedavisine başlamadan önce bir üroloğa danışmanız gerekir.

Çeşitli formlarda prostatit tedavisi

Prostatitin farklı nedenleri vardır ve dolayısıyla tedavi yaklaşımı da farklıdır.

 • Prostatın kronik iltihabı. Kronik prostat iltihabını tedavi ederken hipotermiden kaçınmak zorunludur, eğer arzu varsa kendinizi rahatlatmanız gerekir, buna tahammül edemezsiniz, ayrıca kabızlığı önlemek ve sabah jimnastik yapmak da gereklidir. Doktorlar genellikle antibiyotik, NSAID ve antidepresan gibi ilaçları reçete eder.
 • Bakteriyel form, bakteriyel patojenik mikroorganizmaların prostata nüfuz etmesinden kaynaklanır. Bu tür inflamasyonun karmaşık tedavisi, antibiyotiklerin (florokinolonlar, makrolidler veya penisilinler), NSAID'lerin, sakinleştiricilerin, α-blokerlerin vb. kullanımını içerir. Yağlı ve tütsülenmiş, baharatlı ve salamura, tuzlu ve işlenmiş gıdalardan da kaçınarak diyet tedavisi gereklidir. kahve şırası ve soda, alkol ve konserve ürünler gibi.
 • Akut prostatit durumunda tedaviye hemen başlanmalıdır. Akut patolojide evde prostatitin etkili tedavisi bir doktor tarafından reçete edilir. Bal ve kabak çekirdeği karışımından yapılan ilaçlar ve toplar alınır. Akut durum düzeldiğinde masaj uygulamaları yapılabilir.
 • Konjestif prostatit evde oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Reçete edilen ilaçlara ek olarak kabak çekirdeği ve kara mürver suyu, maydanoz tohumu kaynatma vb. alınması tavsiye edilir.

Prostatitin evde tedavisi oldukça mümkündür, ancak patolojinin alevlenmesini önlemek için bir ürologla ön konsültasyon hala gereklidir.

Prostatınızı evde nasıl tedavi edersiniz?

Evde prostatitin hızlı bir şekilde tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanılır. Karmaşık terapi, şifalı bitkiler ve apiterapi, meyve suları ve losyonlar, banyolar vb. dahil olmak üzere geleneksel tıbbın yanı sıra ilaçların kullanımını da içerir. Halk ilaçlarına ek olarak, doğru teknikle iltihabı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olan terapötik egzersizleri unutmayın. prostat.

Bir adam prostatiti tedavi etmek için terapötik egzersizler yapar.

Patolojinin şekli, erkeklerde prostatitin evde tedavisine yönelik yaklaşımı doğrudan etkiler. Prostatit bakteriyel değilse kroniktir; bakteriyel kökenli iltihaplanma da akut olabilir. Evde en uygun tedaviyi ancak bir doktorla ürolojik konsültasyondan sonra seçebilirsiniz. Pek çok uzman, evde prostatit tedavisi için oldukça etkili halk ilaçları ve yöntemleri olduğunu kabul ediyor, ancak bunları ek yardım olarak kullanmak daha iyi. Prostatitle savaşmaya ve hastanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar.

İlaç tedavisi

Enfeksiyöz, bakteriyel nitelikteki prostatit ile hastalara antibiyotik reçete edilir. Bu ilaçlar çok çeşitlidir, bu nedenle her hasta için prostatit için bir ilaç seçebilirsiniz. Ayrıca şişlik ve spazmları ortadan kaldıran ilaçlar, ağrı kesiciler ve antiinflamatuar ilaçlar ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlar da reçete edilir.

Prostatitin ilaç tedavisi genellikle yalnızca dahili kullanıma yönelik ilaçları değil aynı zamanda fitiller ve mikroenemler gibi topikal ajanları da içerir. Fitiller insan yapımı veya bitkiseldir; antibakteriyel veya antiinflamatuar etkilere sahip olabilirler. Prostatit için rektal fitillerin kullanılması çok uygundur. Sindirim sistemini bypass ederek doğrudan anüse verilirler, böylece mide ve karaciğer yapılarını olumsuz etkilemezler. Bu şekilde hasta toksik etkilerden kaçınabilir.

Prostatitin evde mikroenemlerle tedavisi daha az etkili değildir. Özel farmasötik solüsyonlar kullanabilir veya lavman karışımını kendiniz yapabilirsiniz. Kapsül veya tabletlerdeki ilaçlar da kullanılır. Ayrıca prostatitin evde tedavisi hormonal ilaçların ve immünomodülatörlerin, kas gevşeticilerin ve a-blokerlerin kullanımını içerir. Her ilacın kendi kontrendikasyonları vardır ve bu nedenle kesinlikle ürologun belirttiği şekilde alınmalıdır.

Prostat iltihabı lavmanla tedavi edilebilir

Tıbbi infüzyonlar

Tıbbi bitki infüzyonları evde prostatit tedavisi için mükemmeldir. Pek çok faydalı tarif var.

 1. Fındık yaprakları ve kabuğu.Hammaddeler demlenmeli ve bir saat boyunca kapağın altında bırakılmalıdır. Genç ağaçların kabuğunu ve yapraklarını kullanmak daha iyidir. Büyük bir kaşık dolusu ezilmiş hammadde için bir bardak kaynar su yeterlidir. İnfüzyon süzülür ve günde dört kez ¼ bardak alınır. Bu ilacı bir hafta boyunca evde aldıktan sonra prostat iltihabının iyileştirilebileceğine dair bir görüş var.
 2. Aspen kabuğu.Bu ilacı hazırlamak için erken ilkbaharda genç kavak ağaçlarının kabuklarını toplayıp fırında kurutmanız gerekir. Daha sonra 100 gr ezilmiş ağaç kabuğu, 200 ml votkaya dökülür ve her gün çalkalanarak 2 hafta karanlık bir dolapta saklanır. Daha sonra ürün süzülür ve günde üç kez 100 ml suya 20 damla alınır. Tedavi süresi birkaç ay sürebilir.
 3. Çiçek açan Sally.Büyük bir kaşık dolusu doğranmış otun üzerine bir bardak kaynar su dökmek ve 40 dakika boyunca sıkıca kapatılmış bir kapak altında bırakmak gerekir. İnfüzyon süzülür ve büyük bir kaşıkla günde üç kez içilir.
 4. Aloe ve bal.3-4 yaşından büyük yarım kilo aloe yaprağını öğütmeniz ve kütleyi yarım kilo balla karıştırmanız, iyice karıştırmanız gerekiyor. Daha sonra elde edilen karışıma yarım litre sek kırmızı şarap ilave edilerek karanlık bir dolapta 5 gün bekletilir. Bir ay boyunca evde prostat iltihabı için günde birkaç kez büyük bir kaşık alın.
 5. Evde prostatitten kurtulmanın bir başka yolu da yutulmasıdır.Ginseng tentürü. Kök %50 alkol ile ıslatılır ve en az iki hafta bekletilir. Bitmiş tentür günde 20 damla alınır. İlaç uyku bozuklukları ve yüksek tansiyon için kontrendikedir.
Prostatite karşı infüzyon hazırlamak için şifalı bitkiler

Ek bir terapötik etki olarak bu ilaçların evde prostatın inflamatuar hastalıklarının tedavisine dahil edilmesi önerilir.

Prostatit için kaynatma

Prostatitin kaynatma gibi yöntemlerle tedavisi etkilidir. Şubelerden ilaç yapabilirsinizela. İnce genç dallar alıp üzerlerine kaynar su döküp yarım saat pişirmeniz gerekiyor. Düzgün hazırlanmış bir ilacın kırmızımsı kahverengi bir tonu vardır. Ortaya çıkan sıvı ağızdan alınmalı veya oturma banyosu için kullanılmalıdır.

Kestane gibi şifalı otların ve diğer bitki materyallerinin kaynatılması da faydalıdır. Taze kestane kabuklarını öğütüp kaynar suyla demlemeniz, içecekle dolu kabı hamamda yarım saat ısıtmanız, ardından soğumaya bırakıp her gün çay yerine kaynatma suyunu içmeniz gerekiyor. Prostatit ayrıca olgun kestane ile de tedavi edilebilir. Kabuğu öğütmeniz, üç büyük kaşık ezilmiş hammaddenin üzerine bir bardak kaynar su dökmeniz ve ardından 15-20 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekir. Bu ilacı yemeklerden önce büyük bir kaşıkla içmelisiniz.

Birçoğu bitkisel ilaçlarla başarıyla tedavi edilir. Örneğin ayı üzümü, huş ağacı yaprakları ve civanperçemi karışımından yapılan bir kaynatma. Büyük bir kaşık dolusu karışımın üzerine kaynar su dökün ve çeyrek saat boyunca hamamda ısıtın, ardından süzün ve yemeklerden önce iki büyük kaşık dolusu içirin. Hastalık ilaçla kontrol altına alınamıyorsa prostatit nasıl tedavi edilir? Dulavratotu kökü, at kuyruğu veya alıç, papatya çiçeği vb. kaynatmalarla vücuda yardım etmeniz gerekir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, prostat dokusundaki iltihabı hafifletmek için en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Bu ürün çinko bakımından inanılmaz derecede zengindir, bu da onu antiprostatik tedavide çok etkili kılar. Erkekler yemeklerden önce günde en az 30 tohum yemelidir. Bu miktarda kabak çekirdeği, prostat hastalıklarıyla mücadelede mükemmel olan çinkonun günlük ihtiyacını içerir.

Kabak çekirdeği prostatitle mücadelede mükemmel bir çözümdür

Balkabağından tatlı yapmak faydalıdır. Bunu yapmak için yarım kilo çekirdeği soymanız ve bir karıştırıcıda macun haline getirmeniz gerekir. Daha sonra tohum hamuruna 200 gr bal eklemeniz gerekir. Elde edilen karışımı fındık büyüklüğünde toplar halinde yuvarlayın ve buzdolabına koyun. Her sabah bu ev yapımı şekerlerden iki tane yemek zorundasınız ama onları hemen yutmanıza gerek yok; Uzmanlar bunların yavaşça çözülmesini tavsiye ediyor. Bu tedavi prostat hastalıklarının önlenmesi için idealdir. Prostatit ve diğer glandüler hastalıkları önlemek için yılda bir kez bir ay boyunca alınması tavsiye edilir.

Meyve suyu terapisi

Prostat iltihabı durumunda hedefe yönelik meyve suyu tedavisi patolojik semptomları mükemmel şekilde giderir. Meyve suları hazırlamak için meyve sıkacağı ve sebze gibi aletler kullanmanız gerekir. Taze sıkılmış ve doğal meyve suları tüketen hastalar, ürik asit birikintilerini aktif olarak ortadan kaldırır, bu da iltihaplanma sürecini hafifletmeye ve patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Erkek prostatına en şifalı ve faydalı olanlar şunlardır:

 • Havuç ve kabak suyu eşit oranlarda karıştırılır;
 • Mürver meyvesinden yapılan içeceğin 10 gün boyunca aç karnına 100 ml içilmesi tavsiye edilir;
 • Günlük içilmesi gereken kuşkonmaz suyu 0, 5 litre;
 • Günlük içilmesi gereken salatalık, havuç veya pancardan elde edilen sebze suları 0, 6 litre;
 • Yaban turpu veya taze turptan yapılan meyve suyu sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda prostat iltihabının gelişmesini de önler; Günde 2 yemek kaşığı meyve suyu almanız gerekir.

Doğal ve taze hazırlanmış meyve sularının tüketilmesi kısa süreli hipertermik reaksiyonlara neden olabilir ancak birkaç gün sonra her şey normale döner.

Maydanoz

Prostatit atağı nasıl hafifletilir? Maydanozun erkek sağlığına faydaları konusunda pek çok öneri var ve çok sayıda inceleme bu gerçeği doğruluyor. Düzenli maydanoz tüketimi, bir erkeğin normal cinsel fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur ve ayrıca prostatta iltihaplanma sürecinin gelişmesini önler. Bu kadar yüksek bir terapötik ve profilaktik etki, baharat bitkisinin bileşiminde çok sayıda mineral ve vitamin bileşeninin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Sadece yüz gram yeşillik, günde iki doz askorbik asit ve retinol içerir.

Diyetteki maydanoz prostat iltihabını önlemeye yardımcı olur

Evde maydanozla prostatit nasıl tedavi edilir? Taze sebze salatalarına ekleyerek beslenmenize kolaylıkla dahil edebilirsiniz. Ve bazı şifalı bitkiler ondan meyve suyu yapmayı tavsiye ediyor. Tek seferlik bir doz için yeşilliklerden büyük bir kaşık dolusu meyve suyunu sıkmak yeterlidir; İçeceği yemeklerden yarım saat önce günde üç kez almalısınız. Antiprostatik tedavi için bitkinin tohumlarını da öğütüp toz haline getirebilirsiniz. 4 yemek kaşığı tohum alıp öğütmeniz, kaynar su (250 ml) dökmeniz ve kısık ateşte 15 dakika pişirmeniz gerekiyor. Bitmiş et suyu soğutulmalı, filtrelenmeli ve günde beş kez büyük bir kaşıkla alınmalıdır.

Maydanoz köksapı prostatitin alevlenmesinde ilk yardım olarak kullanılabilir. İki kaşık ham madde almanız, öğütmeniz ve ardından bir bardak (0, 2 l) kaynar su dökmeniz gerekir. Karışımı bir kapakla örtün, 10 dakika pişirin, soğutun ve süzün. 100 ml kaynatma almanız gerekir.

Prostatit için sarımsak

Sarımsak antioksidan özelliklere sahiptir; Allisin ve fitositlerin varlığı sayesinde sarımsak, bakteriyel mikroorganizmaları etkili bir şekilde yok eder, bu da prostatitin evde sarımsakla tedavisini çok verimli ve etkili hale getirir. Sebzelerde kükürt bileşiklerinin varlığı, inflamatuar süreçlerde antibiyotik etki sağlar. Sarımsak ayrıca hücresel düzeyde bağışıklık süreçlerini harekete geçirerek vücudun prostat iltihabına karşı direncini güçlendirir. Sebze aynı zamanda doğal bir antiviral ajandır, dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirirken enfeksiyonların erkek vücuduna girmesini önler.

Sebze kültürü damar aktivitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur, pelvik tıkanıklığı önler ve prostatit gelişimini önler. Sarımsak kursu genellikle bir ay sürer ve bulaşıcı sürecin yok edilmesine dayanır. Ürün, fitositlerin varlığı sayesinde patojenik mikroplarla etkili bir şekilde savaşır. Hastalığı 400 ml kaynar su ve 5 diş sarımsaktan hazırlanan infüzyonla tedavi ediyoruz. Karanfilleri doğrayıp üzerine kaynar su döküp 12 saat ağzı kapalı bekletmeniz gerekiyor. İnfüzyonu yemeklerden önce çeyrek bardak almalısınız.

Prostatitin sarımsakla tedavisi hızlı bir pozitif sonuç verir

propolis

Propolisin prostatit tedavisinde kullanılması inanılmaz derecede faydalıdır. Bunu nasıl alabilirsin?

 • Rektal fitiller arı tutkalından yapılır.
 • 10 gr propolisin üzerine 30 ml alkol dökülüp periyodik olarak çalkalanarak 10 gün bekletilmesi gerekir.
 • Demleme süresi dolduktan sonra, propolis-alkol karışımını, kapta alkolsüz kahverengi, sıvı bir kütle kalana kadar ateşte buharlaştırmanız gerekir.
 • Daha sonra 20 gr tereyağı ekleyip karışımı hamamda homojen bir kütleye getirmeniz gerekiyor.
 • Artık geriye kalan tek şey mumlar (10 adet) oluşturmak, bunları folyoya sarmak ve buzdolabında saklamak.

Fitiller ile tedavi 20 gün boyunca gerçekleştirilir. Geceleri anüse bir fitil yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra 10 gün ara verilir ve ardından terapi süreci tekrarlanır. Propolis fitilleriyle tedavi edilen prostatit genellikle oldukça hızlı bir şekilde kaybolur ve uygun önleme ile asla geri dönmez.

Doktorların tavsiyeleri

Herhangi bir ürolog, hastayı, halk ilaçlarını veya ev ilaçlarını kullanmadan önce kendisine danışmanız gerektiği konusunda uyaracaktır. Bu önlem, hastanın tam olarak hangi prostatit formunu geliştirdiğini ve hangi ilaçların ve ev ilaçlarının en etkili olduğunu anlamak için gereklidir.

Doktorlar pek çok bitkinin prostatit hastalığına faydalı olduğunu inkar etmiyor çünkü erkek ürogenital sistemini iyileştirici etkisi var. Doktorlar prostat iltihabı için huş ağacı ve sarı kantaron, at kuyruğu ve kızılcık, meyan kökü ve sicim önermektedir. İncelemelerin onayladığı gibi bu bitkiler antiinflamatuar ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Maydanoz ve melisa, solucan otu ve papatya, peygamber çiçeği ve beşparmakotu cinsel işlevleri yeniden sağlamak için faydalıdır.

önleme

Prostat iltihabını tedavi etmek için ev yöntemlerini aramamak için önlemeye dikkat etmeniz gerekir. Daha çok koşmak, yürümek ve sabah egzersizleri yapmak çok faydalıdır. Sizi tanımak için hangi egzersizlerin en iyi şekilde ve nasıl gerçekleştirileceğini açıklayan bir video izleyebilirsiniz.

Hipotermi ve soğuk algınlığından kaçınılmalıdır. Sert bir yatakta daha iyi uyuyun ve alkol ve sigaradan tamamen kaçının. Daha önce akut prostatit geçirdiyseniz, bağırsak hareketlerinin düzenliliğini sürekli izlemeniz gerekir. Akut inflamasyon, zamanında tedavi ile tamamen iyileştirilebilir, ancak hastalık ilerledikçe kronikleşir, bu nedenle bir adam düzenli olarak alevlenmelerden ve nüksetmelerden korkar. Bu nedenle prostatitin sağlık sorunlarının ilk belirtisinde tedavi edilmesi gerekir, o zaman komplikasyonlar sizi rahatsız etmeyecektir.