Kronik prostatit: belirtileri ve tedavisi

Prostat dokusunda üç ay veya daha uzun süre gözlenen inflamatuar süreçlere kronik prostatit denir. Hastalığın uzun seyri kronik aşamanın başlangıcını gösterir. İstatistikler, akut ve kronik prostatitin sıklıkla komplike üretritin arka planında ortaya çıktığını göstermektedir.

Kronik prostatitin özel bir özelliği, vakaların %50-70'inde hastalığın belirgin semptomlarla kendini göstermemesidir. Vakaların yalnızca %20'sinde hastalar kronik prostatit formuna işaret eden belirtileri tanımlamaktadır. Yalnızca erkeklerin geri kalan kategorisi not ederhastalığın dolaylı belirtileridoğrudan prostatit ile ilgili değildir. Hem gençler, hem orta yaşlı erkekler hem de yaşlılar kronik prostatite karşı bağışık değildir.

Fiziksel aktivite eksikliği yaşayan, hareketsiz işlerle uğraşan ve cinsel perhiz uygulayan kişiler prostatite karşı hassastır. Bu nedenle, zamanlarının çoğunu direksiyon başında geçiren kamyon sürücüleri, olumsuz faktörlerin etkilerini deneyimliyor: hipotermi ve pelvik organların tıkanması. Temas sporları ve haltercilerin temsilcileri, prostat dokusunun mikrotravmasına karşı hassastır. Düşük cinsel aktiviteye sahip erkekler, prostat salgılarının durgunluğu nedeniyle bu nahoş hastalığın rehinesi haline gelir. Prostata saldırır ve akut ve kronik prostatitin yanı sıra kan veya lenf sıvısı yoluyla cinsel yolla bulaşan çeşitli enfeksiyonlara neden olurlar.

Kronik prostatit türleri ve aşamaları

Üroloji pratiğinde aşağıdakiler arasında bir ayrım yapılır:Kronik prostatit formları:

 • Bakteriler.Hastalığın nedeni prostatı istila eden bir enfeksiyon veya patojenik bakteridir. En yaygın olanı klamidyanın neden olduğu kronik prostatittir. Bu formun tehlikesi, zamanında tedavi edilmeyen bir erkeği bekleyen olası kısırlıkta yatmaktadır.
 • Bakteriyel.Bulaşıcı olmayan nitelikteki kronik prostatit. Kesin nedeni teşhis etmek oldukça sorunludur. Tipik olarak, bu tür prostatit, bireysel bir erkeğin prostatının anatomik özelliklerinden dolayı ortaya çıkar. Organın yanlış yapısı üretra üzerinde artan baskı oluşturur ve bu da sık sık idrar çıkışına neden olur. Otoimmün hastalıklar da prostat dokusunda dejeneratif değişikliklere yol açabilir.
 • Durağan.Konjestif kronik prostatit, prostat tamamen boşalmadığında ve aşırı kan kütlesi oluştuğunda ortaya çıkar. Durgunluk inflamatuar bir reaksiyona yol açar.
 • Sürekli pelvik ağrı sendromu.Bir adam perine bölgesinde sürekli, amansız bir ağrıdan şikayetçidir.
 • Asemptomatik.Kronik prostatit, iltihaplanma olmasına rağmen ağrı veya rahatsızlığa neden olmadan gizli bir biçimde ortaya çıkar.

Kronik prostatitin kendi gelişim aşamaları vardır.

 • Eksüdasyon aşaması.Prostatta hızlı boşalma ve bıçak saplanırcasına ağrı.
 • Alternatif sahne.Ağrılı hislerin yerini rahatsızlık, cinsel ilişki süresinin kısalması ve sık idrara çıkma alır.
 • Proliferatif aşama.Tuvalete gitme isteği artar ancak idrar çıkarmada sorunlar ortaya çıkar.
 • Skar değişikliklerinin aşaması.Sağlıklı prostat dokusunun sklerozu oluşur. Morfolojik değişiklikler sakrum ve kasık kemiği bölgesinde ağırlık hissine neden olur, idrar akışı zayıflar ve potens azalır. Orgazm sırasındaki duyumlar genellikle bulanıktır.

nedenleri

 • enfeksiyon. Prostata giren patojen bakterilerin kaynağı kan ve lenfatik damarlardır. Ürolojik hastalıklar ve rektumdaki iltihaplanma, prostat dokusunun enfeksiyonu için ön koşullardır. Enfeksiyon yöntemleri:
  • Azalan- Enfeksiyon mikrop içeren idrarla birlikte beze girer.
  • Yükselen— Prostata giren mikropların yolu üretranın dış açıklığında başlar.
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması. Kronik prostatitin ana suçlularından biri zayıflamış bağışıklıktır. Bu, hipotermi, sık görülen stresli durumlar, yetersiz beslenme ve kötü alışkanlıklar tarafından desteklenir. Bağışıklık azaldığında vücut, prostat iltihabına neden olan enfeksiyonlara karşı duyarlı hale gelir.
 • Zayıf dolaşım. Hareketsiz ve hareketsiz bir yaşam tarzı, kronik prostatit ile yakından bağlantılıdır. Bir erkeğin iç organ sistemleri fiziksel aktivite eksikliğinden muzdariptir: endokrin, kardiyovasküler, sinir. Pelvisteki kan mikrosirkülasyonu bozulur ve prostat hücrelerinin hipoksisine yol açar.
 • Düzenli cinsel yaşamın olmaması.Hem samimi yaşamın reddedilmesi hem de aşırı cinsel aktivite prostat sorunlarına yol açmaktadır. Güçlü bir cinsel yapıya sahip olan birçok erkek, güçlü cinsel faaliyetlerde bulunur. Sık cinsel ilişki sonucunda sinir sistemi yorulur, hormonal bozukluklar meydana gelir ve ereksiyon giderek zayıflar. Eksik cinsel ilişki prostat sağlığına önemli ölçüde zarar verir.
 • Kronik prostat yaralanmaları. Aşırı stres, şok ve titreşim nedeniyle sıklıkla yaralanan prostatın yumuşak dokusu periyodik olarak iltihaplanabilmektedir.
 • Transüretral prosedürlerAntibiyotik tedavisine eşlik edilmediğinde prostat enfeksiyonu meydana gelebilir.
 • Üretral kateterBir erkeğin bir süre birlikte yaşamak zorunda olduğu prostat enfeksiyonu da prostat enfeksiyonuna katkıda bulunur.

Kronik prostatit belirtileri

Kronik prostatitte prostat dokusunun iltihabı

Kronik prostatitin belirtileri farklıdır. Kronik prostatitin fark edilen ilk belirtileri arasında idrara çıkma sırasında ağrı ve cinsel fonksiyon bozukluğu yer alır. Samimi bölgedeki sorunlar genellikle bir erkeği doktordan yardım istemeye zorlar. Pelvik bölgede rahatsızlık ve ağrı içinüç aydan daha uzun süre azalmamak, o zaman büyük olasılıkla kronik prostatitten bahsedebiliriz.

Çoğu zaman ağrı sendromu perineal bölgeye yayılır, ancak rahatsızlık kasık ve kasık bölgesinde de lokalize olabilir. Bir adam anüs, skrotum ve glanstaki ağrıdan şikayetçidir. Ağrı lumbosakral bölgeye yayılır. Ağrı atakları uylukların iç kısımlarını etkileyebilir. Testislerden birindeki ağrı genellikle prostatit belirtisi değildir. Boşalma sonrası ağrı şikayetleri hastalığın kronik seyrine özgüdür.

Kronik prostatitin yaygın semptomları arasında ayrıca terleme artışı, soğukluk hissi ve perine bölgesinde titreme yer alır. Pelvisteki zayıf kan dolaşımı buna yol açabilircilt rengindeki değişikliklere.

Prostattaki inflamatuar sürecin kronizasyonu, tonunda bozulmaya yol açar. Bazı durumlarda prostatore gelişir. Bu patolojide uyarılma veya boşalma ile hiçbir bağlantısı olmayan bezin kendiliğinden salgılanması söz konusudur.

Kronik prostatitli erkeklerde, özellikle sabahları penisten küçük, pürülan veya berrak bir akıntı gözlemlenebilir. Bazı hastalar idrarlarında beyaz pullar veya iplikler bulurlar. İlerlemiş kalkerli prostatitin bir belirtisi menide kan izlerinin bulunmasıdır.

Birçok hasta, libidoda eşzamanlı bir azalma ve spontan ereksiyonlarda bir bozulma ile birlikte cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıktığını belirtmektedir. Hastaların çoğunluğunun iktidarsızlıktan muzdarip olduğunu belirtmekte fayda var.kritik bir çağrışım yok. Kronik prostatitin erken evrelerinde erkeklerde erken boşalma yaşanır ve bu durum zamanla zorlaşabilir. Bazı hastalar seks sırasında duyuların yoğunluğunda bir azalma olduğunu bildirmektedir. İdrara çıkma sorunları genellikle doğası gereği tahriş edicidir.

Kronik prostatitli bir erkeğin biyolojik materyalinin teşhisi, prostat bezinin salgısının niceliksel ve niteliksel olarak ihlal edildiğini gösterir. Ejakülat parametrelerindeki morfolojik anormallikler nadiren erkek infertilitesi ile ilişkilidir.

Remisyon sırasında semptomların çoğu düzelir ve ağrı azalır. Pek çok erkek sakinleşiyor ve durumu kendi kendini iyileştirmeye bağlıyor. Ancak uygun tedavi olmadan prostattaki enfeksiyon odakları alevlenme aşamasında kalırSemptomlar önemli ölçüde kötüleşiyor, hafif ateş devam ediyor.

Hastalığın teşhisi

Deneyimli bir ürolog için kronik prostatit tanısı koymak zor değildir. Büyük olasılıkla en zor şey, kronik prostatite yol açan gerçek nedeni belirlemektir.

Teşhisi doğrulamak içinAşağıdaki prosedürleri gerçekleştirin:

 • Parmaklarla rektal muayene.Bir erkeğin üroloğa ilk ziyareti sırasında dijital muayene yapılır. Prostat bezinin arkası rektumla temas halindedir, bu da anüsten bir parmak sokulduğunda prostatın durumunun değerlendirilmesini mümkün kılar. Bezin arka yüzeyinin palpe edilmesiyle iltihaplı organın boyutu ve şeklinin yanı sıra kıvamı ve ağrısı da belirlenebilir.
 • Prostat salgısının mikroskobik incelenmesi.Biyolojik materyali incelerken laboratuvar teknisyeni lökosit sayısında artış fark edebilir; bu, patojenik bakterilerin yayıldığı sinyalidir.
 • Glandüler sekresyon kültürüB. RIF ve PCR yöntemlerini kullanarak besin ortamı, bakteri türleri ve antibiyotik direnci hakkında.
 • sistoskopi.Mesane boşluğuna endoskopik görüntüleme sistemi yerleştirilir. Kronik prostatitin bu teşhis yöntemi, kanseri, mesane enfeksiyonlarını ve mesane yaralanmalarını ekarte etmemizi sağlar.
 • Ultrasonik.Doktor, organda apse oluşumunu gözden kaçırmamak için akut prostatit tedavisine başlamadan önce ultrason taraması isteyebilir. Kronik prostatit hastası erkeklerde taş ve kistleri tespit etmek ve üretral basıncı değerlendirmek için ultrason yapılır. Günümüzde rektuma sensörün yerleştirildiği transrektal ultrason daha etkilidir.
 • Üroflowmetrik tanı yöntemi.Bu şekilde idrar sürecinin göstergeleri incelenir: idrar çıkışının süresi ve hızı. 10-15 ml/s'nin üzerindeki bir hız üretral açıklığın iyi olduğunu gösterir. Bu normun altındaki göstergeler, kronik prostatit nedeniyle idrar kanalının zayıf açıklığını gösterir.

Kronik prostatit: tedavi

Her klinik vaka gerektirirtedavi rejiminin bireysel seçimi. Terapi modeli seçilirken hastalığın nedenleri, hastalığın süresi ve komplikasyon yaratan faktörlerin varlığı dikkate alınır.

İlaç tedavisi:

 • Antibiyotikler.Antibakteriyel tedavi yalnızca prostatın prostat sekresyonunda veya idrarda tespit edilen bakteriyel bir patojenle enfeksiyonu durumunda endikedir. Florokinolon grubundan antibiyotikler reçete edilir. Tedavi iki ila sekiz hafta sürer. Antibakteriyel bir tedaviden sonra, bulaşıcı faktör ortadan kaldırıldığı sürece semptomlar genellikle tam olarak devam eder.
 • Alfa engelleyicilerMesane kaslarının hipertonisitesini azaltmak ve intraüretral basıncı stabilize etmek için erkeklere reçete edilir. Hastanın kas innervasyonunun bozulması ve pelvik taban kas distrofisinden muzdarip olması durumunda etkisizdirler.
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar.Ağrı sendromlarını hafifletmeye yardımcı olun.
 • Seçici antidepresanlar.Erkeklere duygusal geçmişlerini iyileştirmek, korkuları ve kendinden şüpheleri gidermek için reçete edilir.
 • Hormonal ilaçlar.Antiandrojenler ve androjenler hormon seviyelerini ayarlamak için kullanılır.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar.Kanıtlanmış bağışıklık yetersizliği için reçete edilir.
 • Ürik asit seviyelerinin düzenleyicileri.Prostatta kum ve taş varsa randevu haklıdır.
 • Vitamin kompleksleri.

Kronik prostatit tedavisinde yardımcı yöntemler

Bazı ürologlar, prostat üzerindeki fiziksel etkinin hastanın durumunu önemli ölçüde hafiflettiğine inanmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemlerinin çoğunun kontrendikasyonları vardır.belirli koşullar altında reçete edilir:

 • Prostat masajı.Akut idrar retansiyonu meydana gelebileceğinden prostat hiperplazisinde kontrendikedir. Ayrıca masaj yoluyla enfeksiyonu prostatın her tarafına yayabilir ve sepsise neden olabilirsiniz. Prostatta kistik oluşumlar veya toplardamar tıkanıklığı varsa masajdan kaçınılmalıdır. Bezi durgunluktan kurtarmak için boşalma sırasında doğal drenaj en iyi seçenek olarak kabul edilir.
 • Kabarcık jimnastiği.Tedavi, mesanenin ve sfinkterinin kas tonusunu iyileştirmeyi amaçlayan bir grup özel egzersizden oluşur.
 • Damlatmalar.Tıbbi solüsyonların üretranın derinliklerine infüzyonu. İşlem çok acı vericidir ve sıklıkla komplikasyonlarla sonuçlanır.
 • Fizik Tedavi.Prostatın transrektal ultrason, elektrik stimülasyonu, manyetik terapi ve fonoforez ile tedavisi, pelvik taban kaslarının zayıf tonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Fizyoterapi hastanın durumuna yalnızca geçici bir rahatlama sağlar. Kalıcı bir etki ancak prostatitin nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra elde edilebilir.
 • Geleneksel tıp tarifleri.Kabak çekirdeği balı, at kestanesinin alkol tentürü ve diğer halk yöntemleri, ilgili hekime danışıldıktan sonra kullanılır.

Kronik prostatitin cerrahi tedavisi

Hangi patolojik sürecin prostatiti tetiklediği göz önüne alındığında, kullanıyorlartransüretral rezeksiyonprostat bezi. Açık ameliyatın yerini alan modern bir cerrahi tedavi yöntemidir. Endoskop yardımıyla oluşan prostat kisti boşaltılır ve eğer salgı tıkalı ise seminal veziküllerin cerrahi olarak düzeltilmesi gerçekleştirilir.

Kronik prostatit tedavisi -Uzun süreçBu, bir erkeğin sabrını ve azimini gerektirir. Hastalığın sizi şaşırtmasını önlemek için sağlığınızı izlemeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz ve soğuk algınlığını zamanında tedavi etmeniz gerekir.